A vappu azaz május elseje Finnországban igen kedvelt ünnep. Neve a katolikus Szent Walburga apáca nevéből ered, ezen a napon avatták szentté. A finn régi népi kalendáriumban ez a nap fontos tavaszünnep volt, tavaszköszöntő máglyákat gyújtottak, s ekkor vitték ki a marhákat először a hosszú tél után a legelőre. Sok helyen azonban, főként az északi országrészen, többnyire az ünneplés még hókupacok között, a tavakon, folyókon olvadó jégtáblák mellett zajlik. Lappföldön még mindig lehet síelni ekkor.
1979 óta zászlós ünnep a vappu, ma már hivatalosan a finn és a nemzetközi munka napja, a diákság ünnepe. A külső szemlélőnek egy szilveszteri karneválhoz hasonlít. Léggömbök, szerpentinek, felvonulások, és ha jó az idő, hatalmas városi piknik. Már előző este elkezdődik az ünneplés, az egyetemisták bulikat tartanak. Egykor ezen a napon kapták meg az érettségizettek a fehér tányérsapkát, amit büszkén viseltek májustól szeptemberig. Erre emlékezve május elsején ma is minden érettségizett felteszi az egyensapkáját és abban vonulnak ki az utcára ünnepelni, de sapkát kapnak a köztéri szobrok is, így Ouluban a Franzen szobor, Helsinkiben Havis Amanda szobra. Az ünnep hangulatát a kórusok, fúvószenekarok és az elfogyasztott pezsgők fokozzák. Baráti társaságok piknikeznek és pezsgőznek a parkokban, de ilyenkor a finnek lelkesen társalognak és koccintanak idegenekkel is. Sokan étterembe mennek ünnepelni.
Vappu Ouluban
Mondanom se kell a vappu 2020-ban nem így fog zajlani, most mindenki otthon koccint és várja, hogy újra a szabadban ünnepelhessen, társasággal.
Marad tehát a jellegzetes május elsejei ételek készítése otthon: sima (erjesztett ital, mézsör), tippaleipä és a munkki. Az utóbbi hasonlít a magyar fánkra, csak kisebb, sok porcukorral szórják meg. A tippaleipä is egy érdekes fánk, a neve magyarul “csöpögő kenyér” s onnan ered, hogy a fánktésztából egy zacskó segítségével vékony szalagokat csöpögtetünk a forró olajba.
Én most egy finn ital, a sima receptjét osztom meg, amit pár nappal korábban kell elkészíteni. A legenda szerint a vikingek használták ezt erőitalnak, azt állították, hogy halhatatlanná tesz. Az északi istenek a bölcsesség italának tartották, ezért más északi országokban is ismert. Olaus Magnus - aki az 1500-as években járt Finnországban - közli először utazási élményei között ennek a csodás, mézízű italnak a receptjét, amely méz, víz és élesztő keveréke. Finnországban kissé édesebben készítik a szokottnál, és kevesebb alkoholt tartalmaz, kb. 1%-ot. Manapság méz helyett barna cukorral édesítik. Az alkohol mennyiségét azonban mi magunk befolyásolhatjuk, azáltal, hogy mennyi cukrot és mennyi élesztőt használunk a készítéskor.
A sima hozzávalói: kétféle cukor, citrom, mazsola, élesztő, víz
(a porntos mennyiséget lásd lejjebb)
A hozzávalókat összekeverjük és szobahőmérsékleten állni hagyjuk,
majd üvegekbe töltjük
Sima (mézsör)
Elkészítési idő:
Hány adagra elég?
Hozzávalók:
- 2 liter víz
- 1 darab citrom
- 25 dekagramm barna cukor (egy részét mézzel helyettesíthetjük)
- 25 dekagramm kristálycukor
- 0.5 teáskanál száraz élesztő vagy egy borsónyi friss élesztő
- 4 evőkanál cukor
- 4 evőkanál mazsola